Projekty
VET 4.0
Idea realizacji projektu wywodzi się z założenia, że obecnie świat wchodzi w tzw. czwartą rewolucję przemysłową. Zjawisko z którym związane są takie pojęcia jak: industrie 4.0, internet rzeczy, inteligentne fabryki, systemy cyberfizyczne jest uznawane przez ekspertów jako jedno z głównych trendów rozwoju w najbliższych latach. Pewnym jest, ze zmiany te stanowią wyzwanie dla wszystkich dziedzin nie tylko przemysłu, ale i codziennego życia. Lider projektu – regionalna jednostka zajmująca się wdrażaniem szkolnictwa zawodowego w niemieckiej Kolonii złożyła w konsorcjum z 8 europejskimi organizacjami projekt w ramach ERASMUS + mający na celu wypracowanie nowych, innowacyjnych programów oraz metod praktycznego nauczania zawodu w kontekście wspomnianej 4 rewolucji przemysłowej.
✔ Opracowanie profilu kompetencji wymaganego w „świecie pracującym 4.0”
✔ Przygotowanie 4 nowoczesnych modułów nauczania zawodowego dla uczniów
✔ Przygotowanie 4 nowoczesnych modułu podnoszenia kompetencji dla nauczycieli nauczania zawodowego.
Planowane do osiągnięcia cele:
✔ identyfikacja zorientowanych na przyszłość nowych wymagań kwalifikacyjnych, w szczególności ba poziomie europejskim
✔ wyczulenie nauczycieli i trenerów na obecne i nadchodzące zmiany
✔ wypracowanie innowacyjnych modułów dedykowanych nauczycielom, trenerom i studentom, które w pierwszym etapie tworzenia nowych programów nauczania skupiać się będą wokół zawodów – mechatronik i elektronik oraz przygotowanie ich tak aby były adaptowalne w innych sektorach
✔ umożliwienie współpracy uczniom z całej Europy poprzez platformy nauczania.
Izba Gospodarcza Europy Środkowej została zaproszona do udziału w projekcie jako organizacja zapewniająca głos i punkt widzenia przedsiębiorców. Jesteśmy jedyną Izbą w całym partnerstwie składającym się głównie z podmiotów funkcjonujących w sektorze edukacji zawodowej (szkoły, uniwersytety, jednostki rządowe/samorządowe). Rolą Izby jest wsparcie partnerów w działaniach merytorycznych oraz szerzenie wiedzy o czwartej rewolucji przemysłowej oraz zmianach jakie za sobą niesie wśród polskich szkół zawodowych oraz przedsiębiorstw.
Więcej informacji „4 rewolucji przemysłowej” można znaleźć na poniższych stronach:
http://www.utrzymanieruchu.pl/menu-gorne/artykul/article/czwarta-rewolucja-przemyslowa-i-przemysl-40-co-oznaczaja-te-pojecia/part/1/
https://www.hbrp.pl/b/czwarta-rewolucja-przemyslowa-zmiana-juz-tu-jest-1/2/OmImRGYW
http://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/2016/12/trzy-trendy-technologiczne-na-ktore-warto-uwazac-w-roku-2017.aspx
„Trudna droga do przemysłu 4.0” artykuł z dnia 20.12.2016
Cisco: 6 najważniejszych trendów w rozwoju technologii na rok 2017 i dalej, artykuł z dnia 29.12.2016
IMOVE NETWORK
Sieć iMove funkcjonuje w ramach trzyletniego (2014 – 2016) projektu współfinansowanego z Komisji Europejskiej z programu „Uczenie się przez całe życie” („Lifelong learning Programme”). Liderem projektu jest region Emilia – Romagnia (Włochy) oraz organzacja Uniser Soc. Coop Onlus (Włochy).Celem projektu jest zagwarantowanie, że do roku 2020, 6% młodych ludzi uzyskujących kwalifikacje VET podejmie przynajmniej dwutygodniowe doświadczenia mobilności podczas studiów.
Przedsiębiorczość w pełni sprawna - ukończony
Izba Gospodarcza Europy Środkowej w okresie od 01.05.2015 do 30.11.2016 realizowała projekt pn. „Przedsiębiorczość w pełni sprawna”, który współfinansowany był ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach konkursu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020.
Celem głównym projektu było podniesienie poziomu wiedzy wśród mieszkańców Dolnego Śląska, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych, w tym prowadzących działalność gospodarczą odnośnie możliwości i korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych.
Jak również szerzenie wiedzy dot. społecznej odpowiedzialności biznesu oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi w codziennej działalności biznesowej.
Stwórzmy lepsze możliwości na pracę dolnośląskiej młodzieży - ukonczony
Izba Gospodarcza Europy Środkowej będąca partnerem projektu wraz z Semper Avanti (lider) realizowała projekt pt. „Stwórzmy lepsze możliwości na prace dolnośląskiej młodzieży” (w ramach Działania 2.4 Modernizacja publicznych i prywatnych służb zatrudnienia oraz lepsze dostosowanie ich do potrzeb rynku pracy, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój)
Głównym celem projektu było dostosowanie usług świadczonych przez instytucje rynku pracy w województwie dolnośląskim w zakresie aktywizacji edukacyjno - zawodowej osób młodych znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, w szczególności tych, którzy nie pracują, nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tj. osób z kategorii NEET) i nie są zarejestrowani w PUP, do potrzeb tych osób, ich możliwości i zainteresowań oraz z uwzględnieniem analizy dolnośląskiego rynku pracy, poprzez zaangażowanie w formie partnerstwa w ramach projektu, różnych interesariuszy działających lokalnie i regionalnie w obszarze rynku pracy oraz wspólne wypracowanie jednego kompleksowego zestawu rekomendacji, które poprawią dotarcie do jak najszerszej liczby osób z grupy docelowej Osi I PO WER oraz formułowanie kryteriów w konkursach na aktywizację powyższej grupy docelowej, w okresie 15.06.2016 r. 31.12.2016 r.
Prace Partnerstwa na rzecz wypracowania rekomendacji odbywały się w okresie od sierpnia do grudnia 2016 r. W ramach rekrutacji wyłonione zostały 24 podmioty, które podpisały uroczyście treść porozumienia w trakcie konferencji zawiązującej partnerstwo w dniu 31.08.2016 r.
Informacje podstawowe o projekcie:
✔ termin realizacji: 15.06 – 31.12.2016 r.
✔ całość budżetu: 244 252,75 zł
✔ harmonogram realizacji - zobacz
✔ Liczba konferencji – 7 (początkowa, 5
regionalnych,upowszechniająca)
✔ Liczba spotkań grup roboczych – 24 spotkania po 4 godz. w
ramach 4 obszarów i 4 tematów.
ETAP 1 – Rekrutacja do 28.08.2016 r. Dokumenty rekrutacyjne:
ETAP 2 – Konferencja zawiązująca partnerstwo na rzecz wypracowania rekomendacji – 31.08.2016 w Centrum Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 we Wrocławiu od godz. 11.00
✔ Notatka
ETAP 3 – spotkania grup roboczych odbyły się w terminach zgodnych z harmonogramem
Ideą projektu było zaangażowanie podmiotów reprezentujących różne obszary związane z rynkiem pracy, aby stworzone rekomendacje były jak najbardziej kompleksowe i dostosowane do potrzeb. W tym niezwykle ważny był głos pracodawców w zakresie problemów, wyzwań, ograniczeń i innych zagadnień związanych z zatrudnieniem osób młodych. Głównym celem spotkań było stworzenie podstaw rekomendacji dot. poprawy sytuacji młodych ludzi na rynku pracy oraz udoskonalenia jakości świadczonych w tym zakresie usług przez instytucje rynku pracy. Ze szczególnym uwzględnieniem osób z grupy NEET tj, osób nieuczących się oraz nie podejmujących pracy zawodowej.
ETAP 4 – przygotowanie końcowe rekomendacji
Wersja końcowa rekomendacji do pobrania - Rekomendacje
ETAP 5 – organizacja spotkania podsumowującego projekt oraz zaprezentowanie rekomendacji
W dniu 15 grudnia 2016 r. o godz. 13.00 miało miejsce spotkanie mające na celu zaprezentowanie wniosków i rekomendacji projektu. Spotkanie odbyło się w Wydziale Logistyki Wyższej Szkoły Bankowej przy ul. Łąkowe 8 we Wrocławiu.