osoba prowadząca samochód

Brakuje Wam pieniędzy na Wasze auto marzeń?

Data publikacji: 02/07/2020

Brakuje Wam Pieniędzy na Wasze auto marzeń? 

To po prostu je wynajmij. Czy to się opłaca? Jakie są zalety i wady wynajmu? 

Wynajem długoterminowy jest na naszym rynku już od kilku lat. Teoria?! Bierzemy auto w abonamencie i nic więcej oprócz tankowania nas nie interesuje.  W takim abonamencie możemy mieć: ubezpieczenie, pakiet serwisowy, wymianę oraz przechowywanie opon. Przy wynajmie nie mamy też kłopotu ze sprzedażą auta ponieważ auto zwracane jest do firmy od której bierzemy „abonament”. Brzmi rewelacyjnie ? poszukajmy wad…

Na rynku obecnie mamy dwie formy finansowania Wynajem długoterminowy oraz leasing. Czym się róznią?

Najważniejsze przy wyborze finansowania jest zadać sobie pytanie jakie są nasze potrzeby?

Jeśli zależy nam na prestiżu i chcemy co kilka lat wymieniać samochód na nowy, to dzięki najmowi długoterminowemu możemy często zmieniać pojazdy stosunkowo niskim kosztem, bez zbędnych formalności związanych ze sprzedażą poprzedniego pojazdu. Wystarczy, że udamy się do salonu i wybierzemy nowy model samochodu. Jeżeli zależy Ci na ofercie, która zapewni Ci elastyczność, oraz możliwość częstych zmian samochodów bez obciążenia finansowego to wynajem długoterminowy z pewnością będzie dla Was korzystny.

Wynajem

Główne cechy przy wynajmie: 

 • Kompleksowe i nowoczesne rozwiązanie, gwarantujące każdemu przedsiębiorstwu przewidywalność kosztów związanych z utrzymaniem firmowych pojazdów oraz szeroki wachlarz usług dodatkowych.
 • Oferta precyzyjnie dopasowana do indywidualnych potrzeb każdej firmy Klient nie spłaca całej wartości pojazdu, a jedynie koszty wynikające z jego użytkowania.
 • Umowy podpisywane są na okres od 24 do 48 miesięcy 
 • Regularne opłaty są stałe i oprócz finansowania auta, pokrywają m.in. koszt serwisu mechanicznego i przeglądów , sezonową wymianę i przechowywanie opon, atak że assistance i ubezpieczenie 
 • Po zakończeniu kontraktu Klient może wykupić samochód lub zdać pojazd i podpisać nową umowę. 
 • Możliwość precyzyjnego zaplanowania budżetu dzięki stałym opłatom miesięcznym Niższa miesięczna rata dzięki preferencyjnym cenom zakupu aut i usług dodatkowych wynegocjowanym przez CarefleetS.A. Minimalizacja kosztów administracyjnych 
 • Możliwość odliczenia części podatku VAT od kosztów wynajmu długoterminowego 
 • Wliczenie miesięcznych rat do kosztów uzyskania przychodu
 • Oszczędność czasu.

Leasing 

W przypadku, gdy nie zależy Wam na częstej wymianę samochodów a chcecie po zakończeniu okresu umowy wykupić pojazd to warto rozważyć leasing. Stawiając na tą opcję Macie gwarancję niskiej ceny wykupu, na który z pewnością będzie Was stać po upływie okresu leasingu.

Główne cechy przy leasingu:

 • Wysokość raty zależna od stopnia wykorzystania pojazdu 
 • Umowy podpisywane są na okres od 24 do 60 miesięcy 
 • W trakcie trwania umowy auto znajduje się w ewidencji środków trwałych CarefleetS.A.
 • Możliwość korzystania z usługi bez ponoszenia wysokich nakładów inwestycyjnych 
 • Niższa miesięczna rata dzięki preferencyjnym cenom zakupu samochodu wynegocjowanym przez firme wynajmującą.
 • Czynsz inicjalny , raty leasingowe oraz wydatki na eksploatację w całości stanowią koszty uzyskania przychodu dla firmy 
 • Zbiorcza faktura dla wszystkich aut Oszczędność czasu dzięki redukcji obowiązków administracyjnych.

To jaka jest różnica w racie ?

Różnica w racie przy najmie długoterminowym i leasingu operacyjnym wynika z tego, że przedsiębiorca wybierając najem długoterminowy raczej nie zamierza wykupić pojazdu, w przeciwieństwie do tego, który korzysta z leasingu operacyjnego. Najem długoterminowy to niskie raty miesięczne i wysoka cena wykupu pojazdu, a leasing operacyjny oznacza wyższe raty i wyjątkowo korzystną cenę wykupu samochodu. Podsumowując można powiedzieć, że najem długoterminowy zapewni nam znaczną oszczędność pieniędzy, pod warunkiem, że nie zależy nam na wykupieniu pojazdu po wygaśnięciu umowy. W przeciwnym wypadku suma poniesionych kosztów będzie porównywalna

Ważna kwestią jest RV czyli - wartość rezydualna. Co to tak naprawdę jest?

RV czyli wartość auta na koniec kontraktu, mówiąc wprost ile według firmy auto będzie warte na koniec naszej umowy. Co wpływa na wartość końcową ? Kluczowe znaczenie mają tu marka, model, przebieg i wiek auta.

Jakie są wady wynajmu ? 

Zwrot pojazdu

Największą wadą, przy wynajmie jest to, że auto nie należy do Nas i na koniec musimy je zwrócić. Musimy dbać aby auto było jak w najlepszej formie, bez dużych rys, uszkodzeń czy innych wad. Auto przy zdawaniu będzie sprawdzane czy wszystko jest zgodnie z przewodnikiem zwrotu pojazdów PZWLP. Są tam opisane zużycia normatywne oraz ponadnormatywne. Oczywiście za wszystkie uszkodzenia które są ponadnormatywne będziemy musieli zapłacić, dlatego warto w trakcie trwania kontraktu każde poważniejsze uszkodzenie zgłaszać ubezpieczenia aby rozliczyć to z AC.

Limity

Kolejna wada przy wynajmie to jest, że posiadamy nałożony limit kilometrów. Oczywiście na początku umowy ustalamy go wspólnie z firmą wynajmującą. Warto pamiętać, żeby nie deklarować niższego przebiegu niż faktycznie jaki wykonujemy w czasie roku, ponieważ przy przekroczeniu limitu kilometrów, każdy km będzie dodatkowo płatny. Zdecydowanie wart tutaj dołożyć sobie 1000 km w roku, żeby mieć zapas i nie obawiać się że przekroczymy limit. Oczywiście działa to w dwie strony, jeśli założymy sobie 30000 rocznie a przejedziemy tylko 10000, firma wynajmująca rozliczy Wam ten „nie dobieg” co wpłynie na pomniejszenie raty.

Zniżki OC/AC

Ponieważ auto jest zarejestrowane na firmę wynajmującą, nie zyskamy nowych zniżek za bezszkodową jazdę, a co więcej możemy utracić zniżki, które posiadamy w momencie kiedy nie mamy żadnego pojazdu ubezpieczonego na Nas.

Może porostu kupcie auto za gotówkę ?

Kiedy posiadamy własne auto nie musimy przejmować się odpryskami lakier, zniszczeniami podarciami itp. Możemy poruszać się bez żadnych limitów km i cieszyć się naszą wolnością.

Warto też popatrzyć na to z innej strony, jeśli zakupimy nowe auto, to czy zakładamy że jest to nasze ostanie auto w życiu jakie kupiliśmy ? Pewnie znajdą się tacy co powiedzą tak, ale dla tych którzy powiedzieli nie warto pamiętać, że jeśli nie będziemy dbać o nasze nowe auto będzie ono traciło na wartości tak samo jak przy wynajmie długoterminowym i na koniec przy sprzedaży naszego auta stracimy podobną wartość auta.

Wynajem długoterminowy–opłaca się ?

Podsumowując – wynajem ma plusy, ale ma posiada też minusy, które wynikają wprost z jego natury. 

Używamy nie nasze auto, więc musimy dbać o nie i stosować się do limitów które sami wybraliśmy. Ale czy o nowe auto, które kupimy za „miliony monet” nie będziemy również dbali? 

Oczywiście, że będziemy dlatego wynajem długoterminowy przy kilku wadach, które posiada jest naprawdę bardzo ciekawą opcja dla osób którzy chcą jeździć autem swoich marzeń a nie chcą inwestować dużej kwoty, a mieć wszystko w jednej niskiej racie.