osoba posiada klucz

Wynajem długoterminowy czy Leasing?

Data publikacji: 02/07/2020

Wynajem długoterminowy czy Leasing?

Wiele osób zastanawia się przy wyborze auta jaki rodzaj finansowana wybrać, poniższym wpisem będę chciał pomóc odpowiedzieć na te pytanie. 

Na wstępie opowiem o firmie Carefleet, której jestem częścią oraz jak rozwój firmy wpływa na aspekt finansowania.

Spółka Carefleet S.A. należy do Grupy Crédit Agricole. Działmy na polskim rynku od 2004 roku. Zajmujemy jedno z czołowych miejsc w branży wynajmu długoterminowego pojazdów. 

Klienci naszej firmy to przedsiębiorstwa reprezentujące zarówno sektor małych i średnich przedsiębiorstw jak i korporacje oraz jednostki administracji publicznej. Bezpieczeństwo biznesu, nowoczesne formy finansowania pojazdów i kompleksowe rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb Klientów to specjalność firmy CFM. 

Kooperacja z wyselekcjonowanymi serwisami naprawczymi w całej Polsce sprawia, że codzienna obsługa floty we współpracy z Carefleet jest zawsze na najwyższym poziomie. 

W 2010 roku jako firma pionierska Carefleet SA podpisała kontrakt na wynajem długoterminowy pojazdów dla Administracji Państwowej - Ministerstwa Skarbu Państwa RP. Był to pierwszy tego typu kontrakt na polskim rynku .Od chwili powstania firma dynamicznie się rozwija, poszerzając swoją ofertę o nowe produkty finansowe i usługi dodatkowe. Jednym z rezultatów rozwoju są liczne wyróżnienia i certyfikaty.

Spółka Carefleet otrzymała między innymi takie nagrody jak: Diamenty Forbesa, Gazele Biznesu, czy też kilkukrotnie tytuł „Solidna Firma”. Odpowiedzialność społeczna to jeden z głównych elementów strategii firmy. Odpowiedzialność to także dbałość o bezpieczeństwo. Promując bezpieczeństwo na drogach spółka wprowadziła do swojej oferty projekt pt. Safe Driving School - Carefleet. Jego celem jest rozwijanie zdolności panowania nad samochodem i kształtowanie prawidłowych reakcji za kierownicą. Odpowiedzialne przedsiębiorstwo dostrzega potrzeby zarówno na poziomie dostarczania usług najwyższej jakości, jak też edukowania najmłodszych.

Od wielu lat Carefleet aktywnie wspieramy obszary związane z edukacją oraz kulturą fizyczną dzieci i młodzieży. Z optymizmem patrzymy w przyszłość, każdego dnia jesteśmy gotowi wspierać Klientów i dzielić się z nimi naszą wiedzą oraz doświadczeniem. 

Który rodzaj finansowania wybrać?

Carefleet posiada w swojej ofercie Wynajem Długoterminowy oraz Leasing operacyjny. Poniżej postaram się pokazać największe różniące obu wariantów.

Wynajem długoterminowy samochodów

- Kompleksowe i nowoczesne rozwiązanie, gwarantujące każdemu przedsiębiorstwu przewidywalność kosztów związanych z utrzymaniem firmowych pojazdów oraz szeroki wachlarz usług dodatkowych.
- Oferta precyzyjnie dopasowana do indywidualnych potrzeb każdej firmy Klient nie spłaca całej wartości pojazdu, a jedynie koszty wynikające z jego użytkowania.
- Umowy podpisywane są na okres od 24 do 48 miesięcy 
- Regularne opłaty są stałe i oprócz finansowania auta, pokrywają m.in. koszt serwisu mechanicznego i przeglądów , sezonową wymianę i przechowywanie opon, atak że assistance i ubezpieczenie 
- Po zakończeniu kontraktu Klient może wykupić samochód lub zdać pojazd i podpisać nową umowę. 
- Możliwość precyzyjnego zaplanowania budżetu dzięki stałym opłatom miesięcznym Niższa miesięczna rata dzięki preferencyjnym cenom zakupu aut i usług dodatkowych wynegocjowanym przez CarefleetS.A. Minimalizacja kosztów administracyjnych 
- Możliwość odliczenia części podatku VAT od kosztów wynajmu długoterminowego 
- Wliczenie miesięcznych rat do kosztów uzyskania przychodu
- Oszczędność czasu.

Lesing operacyjny z niskim / wysokim wykupem

- Wysokość raty zależna od stopnia wykorzystania pojazdu 
- Umowy podpisywane są na okres od 24 do 60 miesięcy 
- W trakcie trwania umowy auto znajduje się w ewidencji środków trwałych CarefleetS.A.
- Możliwość korzystania z usługi bez ponoszenia wysokich nakładów inwestycyjnych 
- Niższa miesięczna rata dzięki preferencyjnym cenom zakupu samochodu wynegocjowanym przez CarefleetS.A. 
- Czynsz inicjalny ,raty leasingowe oraz wydatki na eksploatację w całości stanowią koszty uzyskania przychodu dla firmy 
- Zbiorcza faktura dla wszystkich aut Oszczędność czasu dzięki redukcji obowiązków administracyjnych.

Podsumowanie:

Wynajem długoterminowy to przede wszystkim niskie koszty użytkowania, wybierając takie rozwiązanie zminimalizujemy wydatki związane z obsługą. Jest to zdecydowanie tańsze od leasingu operacyjnego, jednak jeżeli zależy nam aby auto wykupić po wygaśnięciu umowy, cena wykupu będzie znacznie wyższa. Może się różnić w obu wariantach nawet o kilkadziesiąt procent wartości pojazdu.

Kiedy wybrać wynajem długoterminowy, a kiedy leasing operacyjny? 

Najważniejsze przy wyborze finansowania jest zadać sobie pytanie jakie są nasze potrzeby? Jeśli zależy nam na prestiżu i chcemy co kilka lat wymieniać samochód na nowy, to dzięki najmowi długoterminowemu możemy często zmieniać pojazdy stosunkowo niskim kosztem, bez zbędnych formalności związanych ze sprzedażą poprzedniego pojazdu. Wystarczy, że udamy się do salonu i wybierzemy nowy model samochodu. Jeżeli zależy Ci na ofercie, która zapewni Ci elastyczność, oraz możliwość częstych zmian samochodów bez obciążenia finansowego to wynajem długoterminowy z pewnością będzie dla Ciebie korzystne.

W przypadku, gdy nie zależy nam na częstej wymianę samochodów a chcesz po zakończeniu okresu umowy wykupić pojazd to warto rozważyć leasing operacyjny. Stawiając na tą opcję masz gwarancję niskiej ceny wykupu, na który z pewnością będzie Cię stać po upływie okresu leasingu.

Różnica w racie przy najmie długoterminowym i leasingu operacyjnym wynika z tego, że przedsiębiorca wybierając najem długoterminowy raczej nie zamierza wykupić pojazdu, w przeciwieństwie do tego, który korzysta z leasingu operacyjnego. Najem długoterminowy to niskie raty miesięczne i wysoka cena wykupu pojazdu, a leasing operacyjny oznacza wyższe raty i wyjątkowo korzystną cenę wykupu samochodu. Podsumowując można powiedzieć, że najem długoterminowy zapewni nam znaczną oszczędność pieniędzy, pod warunkiem, że nie zależy nam na wykupieniu pojazdu po wygaśnięciu umowy. W przeciwnym wypadku suma poniesionych kosztów będzie porównywalna